Dnešní článek bude o ničem. A to doslova. Předvánoční shon je za námi. Stres odpadl a nyní přichází čas na odpočinek. Ale pozor. Odpočinout se také musí umět. Není to taková samozřejmost.
V dnešní hektické době se pomalu zapomíná, jak bychom si měli správně odpočinout. Prostě si jen tak orazit, nedělat nic. Na první pohled se může zdát, že v tom nemůže být přeci problém. Jen tak se zastavit a prostě nedělat nic. Ale zdání klame. Při běhání už nestačí jen běhat. Musíte při tom poslouchat podcasty, abyste čas strávený sportem jen tak neproflákali. Při žehlení, nebo vaření musí být ideálně zapnutá alespoň televize, kde běží buď zprávy, nebo oblíbený seriál. Chvíli klidu po obědě trávíme s oblíbenou knihou, nebo vyplňováním křížovky, nebo hraním her na počítači.
A protože žijeme v době, kdy je potřeba všechno přesně pojmenovat a vymezit, i nic nedělání dostalo svoje označení. V Nizozemí totiž vznikl trend, který je přijímán jako způsob, jak bojovat se stresujícím životem – niksen (niks = nic). Doslovná definice je pak nedělat nic, být nečinný, nebo dělat něco bez užitku. Praktikování niksen je pak pouhé poflakování se, pozorování okolí nebo třeba poslouchání hudby – pokud je to ale bezúčelné a neděláte to s cílem dosáhnout větší produktivity
Při nicnedělání tedy neprojíždíme novinky na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu, na druhou stranu ani cíleně nemeditujeme. Nicnedělání v chápání slova z hlediska work life – balance je lahodné nicnedělání. Tedy užívat si volného času, nedělat nic úplně, ale dělat toho co nejméně. Krátkodobé působení stresu na člověka může mít být i prospěšné, nesmí být ale dlouhodobé. A právě s tím nám může pomoci niksen.
Rozdíl například s procesem všímavosti je v tom, že všímavost je uvědomování si přítomnosti v daném okamžiku. Zatímco niksen je o tom, že si vyhradíte čas na to, abyste prostě byli. Necháte svou mysl bloudit a nesoustředíte se na detaily nějaké činnosti.
Je zajímavé, že praktikování niksen může být považováno za lenost a naprostý opak produktivity. Ovšem v době častého vyhoření lidí, zvyšování každodenního stresu, může jít o vítaný způsob, jak se člověk může zklidnit. V době, kdy neděláme nic, přesto mozek pracuje a zpracovává myšlenky a člověk tak může často dospět k něčemu, co ho v době cílené činnosti vůbec nenapadlo.
Pro efekt této metody hovoří i studie, která zjistila, že nečinnost spojená se sněním přináší kreativní nápady. Dalším zjištění pak bylo, že krátké přestávky naplněné nicneděláním zvyšují produktivitu. Nicméně i nicnedělání se musí dělat správně. S lelkováním se to nemá přehánět. Po několika dnech pravidelného praktikování niksen se mně stává, že z nic nedělání plynule přecházím do aktivního spánku. Musím prostě jen více trénovat. Přeji Vám hezké nicnedělání.
Ondřej Kučera
https://time.com/5622094/what-is-niksen/
https://www.bbc.com/travel/article/20230522-the-dutch-solution-to-busyness-that-captivated-the-world