Sýkorčí Předškola

Když vypustíme děti do přírody, co myslíte, že se stane? Že by přišla nuda? Kdepak, les, to je jedno obrovské hřiště, které, když můžete poznávat a objevovat s kamarády, je tím nejlepším, nejpodnětnějším a také nejrozmanitějším místem pro všechny děti.

V Předškole toto děti zažívají s průvodci již třetím rokem. Třetím rokem také každý společný den zažívají svou cestu, která je zároveň i cílem, neboť hlavním mottem Předškoly bylo, je a bude PUTOVÁNÍ, za každého počasí, cestou necestou, ale hlavně VŠICHNI SPOLU.

Ono to teplé místečko na konci dopoledne není zadarmo, ale je to též krásný závěr putování. A v každém počasí je tato cesta stejně dlouhá (nebo krátká? 🙂 ) Ale vždy je po cestě tolik oblíbených míst k HRANÍ, tolik co POZOROVAT a nad čím BÁDAT. V tomto všem nám pomáhá přírodní a zážitková pedagogika, která umožňuje prožívat změny a krásy přírody TADY a TEĎ, pokud možno celou bytostí.

Dalším cílem Předškoly je prohloubit v dětech SAMOSTATNOST, vlastní ZODPOVĚDNOST a SPOLUPRÁCI. Tyto kompetence jsou velmi důležité, pokud chceme do světa vypustit zralé Předškoláky. Je bezesporu fajn, když předškolák umí poznat, na jaké písmeno které slovo začíná, napočítá do 10 a skvěle vykružuje voskovkou vlnky a klubíčka ve správném úchopu. Ale to, že si společně dokážeme uvařit chutný oběd, po kterém se jen zapráší? Že pomůžeme drobnému kamarádovi na konci cesty, když už jsme unavení, s baťůžkem? Sami si na sebe v zimě navlékneme všech 50 vrstev a dorazíme domů se všemi třemi a kompletními páry rukavic? (no tak tady upřímně ještě máme rezervy, hlavně v počtu ponožek a rukavic 🙂 ) Těchto zdatností my chceme docílit a děti k nim i přirozeně inklinují. A to, že jim záleží na podobě přírody a mají ji rádi je jen báječný bonus do budoucna 🙂

Předškola je tedy hlavně zábava, spousta prostoru pro vlastní pokusy, zkoumání a hry, místo, které má nekonečno podnětů již z toho prostého důvodu, že jsme v přírodě a ponecháváme si ten luxus času. Času na to vše zkoumat podle sebe, své nálady a momentálního rozpoložení, svého tempa a tak, jak to každému vyhovuje. A třebas se i něco nového dozvědět 🙂

Přejme si, aby i čtvrtý rok děti i průvodce hlavně bavil a aby byl plný zážitků, které se zaryjí a přetrvají v křehkých dušičkách co nejdéle.