Září na Předškole

Máme tu nový rok, stejné dospěláky, ale nový kolektiv dětí. Některé s námi zůstaly z minulého roku a několik malošků se k nám nově přidalo a jsme za to vše moc rádi. Září bylo pestré, slunné a prozářené, co víc si přát na nové společné zážitky!

Začátek září se nesl hlavně ve znamení hub, byly prostě všude! Nosili jsme naplněné košíky, krabičky, s nadšením se vrhali do houštin a podle atlasu hub určovali ty méně známé. Zjistili jsme, které houby v lese jsou ty nejjedovatější a jak je poznat od těch jedlých. Ale obdivovali jsme i krásy muchomůrek červených, barevných krasavic temných lesů a další neuvěřitelné houbičky. A s pomocí hry na hříbky jsme si lépe zapamatovali jména nových kamarádů.

Dalším velkým tématem byli broučci. Krásné počasí totiž umožnilo věnovat náš společný čas bádání, zkoumání a objevování. S lupou, “chytátkem” na hmyz a krabičkami se to báječně lovilo i zkoumalo a díky kartičkám s obrázky s těmi nejzajímavějšími informacemi jsme se dověděli nejednu neuvěřitelnou novinku z říše hmyzu. A nejen mikrosvět jsme objevovali, ale přes dalekohled naopak i vzdálená místa. Krásně máme okouknutý Lukov a některým dětem se povedlo zachytit i let dravce.

Na začátek jsme si pověděli i zásady k práci s nožíkem a hned toho pilně využívali. Sledovali jsme práci lesáků, kteří nám neustále mění náš les a pozorovali, jak se klády stahují z lesa. Posečená louka nás zase lákala ke skokům do hromad posečené trávy a později zarolované balíky se proměnily v neuvěřitelnou pevnost, kde mohl mít každý svou komůrku. Znalost bylinek se prohloubila zase při hře s čichovým pexesem, děti spolehlivě poznaly mátu, meduňku, levanduli s další voňavé bylinky. A též si někteří poprvé vylezli na majestátní dub dokonce se dostali na jeho vysokou větev, odkud je tak krásný výhled po lese. A těch ostružin co všude bylo, mňam!

A taky jsme vařili. Jemnou motoriku trénovalo krájení brambor, zeleniny, cibule i česneku a my si uvařili výbornou bramboračku, pekli zeleninu s bramborami v ohni a nakonec si připravili a v troubě upekli i domácí pizzu.

Hodně jsem i tvořili v jurtě, malovali štětcem i pastelkami, voskovkami i vyráběli šiškové sovičky. A do našich zážitkových deníků přibylo mnoho neuvěřitelně originálně zachycených okamžiků, rodiče se můžou těšit, až si na konci roku s dětmi nad jejich obrázky zavzpomínají, co zajímavého jsme zažili a hlavně jak tyto okamžiky děti zaznamenaly 🙂

Poslední zářijové setkání se neslo v duchu odvahy, neboť jsme si prožili malou Michaelskou slavnost. Děti zaujal hned ráno příběh o svatém Michalovi, který jakožto archanděl provedl odvážný souboj s Antikristem v podobě draka. Tento příběh nás provázel celý den a děti měli možnost hned na začátku vyrobit si svého “poletuchového” dráčka, který je pak doprovázel celou naši cestu a lítla a lítal. V údolí potoka a v jeho nelehkém terénu pak na děti čekala michaelská stezka, která prověřila odvahu a někteří si zažili i boj s vlastními démony a strachem. Na jejím konci ale čekala na každého odvážného sladká odměna v podobě červených jablíček a je nutno říci, že každý stezku prošel a jablíčko si opravdu zasloužil, máme vážně šikovné děti! Odpoledne jsme pak už prožili v poklidu a po pohádce O odvážných kůzlátkách zbyl čas na malování svého Michala a naši jurtu vyzdobili pestrobarevné vitráže.