První vaření

Když je krásný slunečný den a my máme s dětmi naplánované první společné vaření, co si tak můžeme nejlépe přichystat? No přece nefalšovanou kotlíkovou polívku! Les plný hub, zeleninová sezona v plném proudu, vyhrála to tedy vydatná kotlíková bramboračka. Cestu na chatu jsme tentokrát zvolili trochu kratší a svižnější, aby nám zbylo dostatek času na přípravu oběda. I tak jsme stihli oblíbené „kopečky“, zjistili, že nám od minula zmizela již proslulá prolézačka – padlý smrk, ale zato se objevilo spoustu velkých kusů kůry, které též vyzívají k zábavě. I krátké zastavení s houpačkou jsme si stihli udělat. A pak už rychle přes cestu na Rablině, do kopce někteří doslova vyběhli a co teprve z kopečka od „křížku“, to se to utíká. Na chatě ještě zajít pro dřevo a už můžeme začít.

Někdo chtěl umývat zeleninu, někdo škrabat, někdo krájet, jiní se starali o oheň, každý si svou oblíbenou činnost našel a práce šla rychle od ruky. Navíc zelenina od pana Košaře, pěkně v bio kvalitě, no nedalo nám to a ještě při krájení kde co mizelo do pusinek. Za chvíli to již v kotlíku pěkně bublalo, plameny ohně olizovaly hrnec a hladová bříška se těšila. A pro ty nejhladovější nastal čas opékání jablíček, která jsme si, padaná, po cestě na Zikmundov nasbírali. Ještě trochu voňavé majoránky, dosolit, nakrájet kváskový chlebík, donést lžičky a misky a na čerstvém vzduchu můžeme podávat náš první vlastnoručně připravený a uvařený oběd, mňam!

Odpoledne si Tinka a děti vyráběly kaštanové pavoučky, pak jsme si ještě připravili ke svačině čerstvou zeleninu (nejvíc se děti nadchly pro vodnice, které většina z nich ochutnala prvně v životě), trochu se dojíst zbytkem našich jablíček, malinko se pohoupat na houpačce a už byl čas k odchodu na autobus. Den to byl opravdu naplněný a bohatý na výzvy, ale děti i průvodci se s nimi statečně poprali. Dokonce krom jednoho hned na počátku poraněného prstíku se náš den obešel úplně bez zranění a to je co říct, děti mají nožíky hodně ostré, ale také velmi šikovné ruce, jsme na ně patřičně hrdí! A těšíme se na další vaření a další výzvy, které nás na společné cestě čekají.