Den Země trochu víc osobně

Existují krásná místa, která máme k dispozici kdykoliv. Nachází se volně v přírodě, lidé je rádi navštěvují, jsou tam úchvatné výhledy, příroda, scenérie, rybník, skály. Může tam být lavička, pařez, a nebo jen chladivá tráva k posezení. A taková místa my hledáme a chceme je udělat ještě krásnějšími, protože často jdou tato zajímavá, spočinutí hodná místa ruku v ruce s odpadky, které se kolem povalují…

Dnes máme datum 22. 4., je to den, ke kterému náleží Den Země, naše planeta tedy slaví a my s ní. V této době koronavirové leccos utichlo a příroda v mnohém opravdu oslavuje – nebe se pročistilo, města se nadechla. Ale i v této pro mnohé nelehké době můžeme ven, do přírody, sic jen v rodinných skupinkách. Ale i taková rodina může udělat mnohé, jsou totiž místa, která si zaslouží péči a ochranu. Rodinný výlet může být tak ekologickou lekcí pro všechny zúčastněné, a příště se tam rádi vrátíte a třeba to místo ještě něčím vylepšíte, na tuto techniku jsou experti hlavně děti třeba se svými domečky pro skřítky. Takže najděme taková místa, vyčistěme je a pak je třeba ještě něčím vyšperkujme.

Dnes můžeme začít, na Den naší matičky Země … a pokračovat kdykoliv, protože taková místa chceme zachovat, pro nás, pro ostatní, pro naše děti.

Jak se do výzvy zapojit?

Napište GPS souřadnice Vašeho místa nebo přiložte odkaz na mapách. Vyfoťte situaci, jaká tam byla před Vaší návštěvou a pak fotku, jak to vypadá po vykonané práci. Ostatní si pak můžou na toto místo zajít při dalším výletu. A třeba ho něčím dalším vylepšit! Nebo najít jiné místo, ve své blízkosti. Zlín je veliký, příroda je všude kolem nás, tak tam choďme, vždyť přeci můžeme, jaro je až kýčovité svou jasnou zelení, pestrostí barev, plné rozpuku a překypující bujností.

Je to příjemný pocit, když se toto míso jakoby znovu nadechne.

A navíc v této nezvyklé době máme všichni doma jednorázové rukavice, roušky (i proti případnému smradu 🙂 ), tak co víc potřebujeme? Jen pytel na odpadky a odhodlání pro tu naši planetu něco udělat.

My byli na Zboženských rybnících, této tolik slavné lokalitě za éry Baťů… Dnes místo víc upadá, ale je tam pořád krásně a je tam co zlepšovat:

https://mapy.cz/s/repamorebe

Tak co, přidáte se k naší odpadové výzvě i Vy?

A na doma si zde (heslo: sykorcata) můžete stáhnout i naše pracovní listy s myšlenkovými mapami ke Dni Země.