Leden na Předškole…

… byl hlavně rozmanitý, sluníčko střídal déšť, déšť střídaly sněhové kroupy, kropy zase sněhová chumelenice, chumelenice sluníčko a tak pořád dokola. Občas s trochou sněhu, ale ta jeho mrazivost byla nejsilnější a v průběhu dnů naše bláto přetvořila na úžasné ledové skluzavky. Lopata byla po spoustu dnů důležitou výbavou našeho předškoláka.

Napřed se vyráběla mandalka z přírodnin, pak jsme si užili nefalšovaného pořádného deště a pak už to postupně začalo pěkně mrazivě jiskřit. Skluzavky vznikaly snad všude – u “autíček”, “u kaluží”, na louce, po modré značce směrem ke křížku, občas byly mrazem odkryté, občas skryté pod vrstvou sněhu, ale své kouzlo měly vždy.

Na Tři krále jsme měli velké plány, děti vařily, vznikla výborná čočková polívka a těstoviny s rajčatovou omáčkou, vyráběly se koruny a nakonec jsme si zažili i putování tří králů za hvězdou. Přes údolí, tunely, přes hory nakonec všichni naši králové dorazili až do Betléma, kde uctili právě narozeného Ježíška svými dary a prohlédli a očichali jsme si i dary nejvzácnější – myrhu a kadidlo. A to vše pěkně v teple naší jurty, kdy nám sváteční atmosféru doplnily o své vůně právě tyto vzácné pryskyřice.

A pak začalo přituhovat a sněžit a my měli konečně možnost prozkoumat, s kterými zvířaty se dělíme o les, respektive která jsou tu doma, když my tu nejsme 🙂 Objevili jsme mnoho zajímavých stop, prozkoumaly tranzitní “dálnice” srnek a daňků přes naše lidské cesty a dokonce i pár srneček viděli naživo.

Přivítali jsme v našich řadách i novou posilu, která se bude s dětmi občas potkávat, úžasného skauta Michala “Gibona”, který s svým přátelským a hravým přístupem děti okamžitě získal. A nejspíš i svou mrštností (ne nadarmo má skautskou přezdívku právě Gibon) a svými svaly, neboť děti měly možnost si s ním prozkoumat i “strop” naší jurty!

Také jsme si stihli dvakrát uvařit, jednou již zmíněnou čočkovku a těstoviny s omáčkou, podruhé jsme se rozšoupli trochu víc a krom hráškového krému jsme se vrhli na výrobu domácích buchtiček s krémem. S dětmi jsme společně zvládli úplně vše – založit kvásek, přidat všechny ingredience, umíchat těsto, uválet kuličky i ji každou pěkně mastit. A pak už se to peklo a my zatím připravili vanilkový krém a pak už se jen těšili, až to vše dáme dohromady. Jak se povedlo? můžete nakouknout v galerii:

Taky jsme si potrénovali předškolácké schopnosti hravou a přirozenou formou – malováním a psaním do sněhu. A malovalo se i barevně – k tomu nám pomohly potravinářské barvičky a štětce a naše svačící mýtina se rázem proměnila v malířské plátno, které by si v závěru tvoření nezadalo s leckterými impresionistickými malíři 🙂 I stopy ve sněhu dostali s barvou zcela novou podobu!

Ale tvořili jsme i v teple jurty, stříhali, trénovali tvary a uvolňovali ruky na čepicích, kombinovali barvičky hedvábného papíru, aby nám vznikly překrásné průsvitné hvězdičky do okna. Leden byl super a rozmanitý, průvodci se nečekaně střídali a překvapovali dětmi neobvyklými kombinacemi, třeba Blanka s Adamem (to tu ještě nebylo), prostě podle toho, kdo zrovna zažíval karantény a kdo zrovna ne, ale i tak jsme se měli náramně!