Projektový den aneb Jak létají Poletuchy

Čtvrtky v Lesní komunitní školy Sýkorka jsou věnovány projektům. Jeden čtvrtek v měsíci patří aktivitám na stmelování kolektivu třídy a rozvoji hodnot – ctností. Říjnový projektový den se nesl ve znamení Poletuch a čtenářské dílny, o které se dočtete více v článku Čtenářská dílna O Malém princi.

Školní dny v Sýkorce začínají v lese. Kromě pravidelného pozorování koloběhu přírody se děti v lese přivítají a naladí se téma dne i své spolužáky.

Dnes jsme si s dětmi vyrobili Poletuchy. Že nevíte, co taková Poletucha je? Inu, to si najdete nějaký pěkný plácek a dětem rozbalíte nastříhané pruhy vysloužilé záclony dlouhé jako je výška budoucího majitele Poletuchy a široké cca 20 cm. Do látky zabalíte přírodniny dle uvážení a pevně zavážete provázkem.

A zde začíná prostor pro objevování a hru: Jak se mění letecké vlastnosti Poletuch podle toho, jak vypadají a co obsahují (lehká vs. těžká náplň, délka ocasu apod.)?  Děti samozřejmě experimentovaly, sdílely a své Poletuchy i předělávaly, aby dosáhly žádaných vlastností (jako je ladné pomalé snášení se na zem nebo naopak rychlost a schopnost vyletět, co nejvýš). Lesem tak zněly věty: „Hej, kolik tam máš šišek, že ti to tak lítá?“
Kromě vlastního bádání skrývají Poletuchy i prostor pro skupinové aktivity jako je přehazování Poletuch ve dvojicích (nejprve s jednou, posléze se dvěma a více Poletuchami, chytání jen jednou rukou, střídání pravé a levé ruky…) nebo společné vyhazování a chytání Poletuch ve skupině, hra o nejdelší let apod.
Neplánovanou součástí této aktivity byla spolupráce třídy při sundávání Poletuch ze stromu (aneb dobře si vyberte místo, kde aktivitu představíte! 🙂 ).  Solidarita skupiny a zarputilost Poletuchy zachránit byla veliká a kluci se s dlouhými klacky opravdu blýskli a až na jednu jsme všechny Poletuchy sundali.

Děkujeme  Učíme se venku a Jděte ven za skvělou inspiraci nasátou na vlastní kůži na Festivalu terénní výuky v září v Toulcově dvoře. Nešlo odolat a nevyzkoušet.