Prosinec na Sýkorce

Tento pohádkový měsíc byl „jako na houpačce“. Nahoru a dolů, nejen co se týče počasí…

Běhali jsme venku v tričku, chytali první vločky sněhu i se klouzali na zamrzlých kalužích.

Celým tímto adventním časem nás provázely písně Panna na oslu jede a Sýkorko leť. Tu druhou jsme se naučili i vícehlasně na flétny.

Písničky jsme pak zazpívali i na všech našich vystoupeních. První bylo na Vánočním ladění v Jaroslavicích. Další vystoupení byla v rámci našeho „dobro-skutku“. Jedno dopoledne jsme navštívili klub Seniorů Hvězda na Zarámí, a ještě jsme pak před obědem stihli zajet do ZŠ speciální na Jižních Svazích. Zahráli, zazpívali, úsměvů pár na tvářích vykouzlili. Poslední naše vystoupení bylo na Adventním setkání na zlínském zámku.

Právě na toto zámecké setkání jsme také chystali výrobky k prodeji na mini-jarmarku. Hlavně v čase odpoledních družin.

Začátek prosince patřil také slavnosti Spirály – společně s Předškolou. Odkaz na celý článek najdete TADY.

5. prosince k nám dopoledne přišel do školy Mikuláš. Tedy jeho pomocník… popřál dětem pravdomluvnost a čisté myšlenky. Daroval nám hodinový strojek (prý ať si vyrobíme vlastní hodiny) a také písmenková razítka. Ta jsme použili pár dní nato a ozdobili milým vzkazem náš oblíbený Dub, který dětem tentokrát nabídl úžasnou větvovou houpajdu.

Adventní kalendář si děti vyrobily samy. Namísto „čokolády“ v něm byly ukryty úkoly.

Prosincem nás provázela epocha českého jazyka. Hráli jsme si při skládání slov a objevovali zákony a pravidla tvrdých a měkkých samohlásek.

Dost času jsme také věnovali pletení.

A jelikož se Sýkorka snaží být školou pro hlavu, ruce i srdce, tak jsme si ty hlavy a ta srdce vyrobili.

Čas u Dubu nabídl i možnost vyfotit se na PFko 🙂

Ať se daří, JirkaS.

A co angličtina?

V angličtině patřili poslední dny roku tématu Vánoc. Vzpomněli jsme na loňskou písničku Snowflake, snowflake , na refrén z koledy We wish you a Merry Christmas a na melodii Twinkle, Twinkle Little Star si procvičili “nahoře”, “dole”, “pomalu” a “rychle” písničkou o zvonečku Jingle, Jingle Little Bell. Též si opakovali fráze a anglické názvy hlavních hrdinů z pohádky Červená karkulka (Little Red Ridig Hood) – Where are you going?, Granny, what a big nose (a i jiné části těla) you have! 🙂 V lednu budeme probírat měsíce roku, 4 roční období a téma času. Pro druháky to bude trocha opakování, ale samozřejmě i rozšíření slovní zásoby o nová slůvka. Těším se na viděnou po Tří královém večeru (7. ledna 2020).
Miriam

Jak se druží v družinkách?

V pondělky se děti rozhodly si nadále zvelebovat své lesní domky a hnízdečka. Největším úlovkem byl tzv. “koryen”, který společnými silami zvládly přemýstit do domečku Nei a Elly, a že je to stálo hodně sil a námahy.

Blížila se vánoční slavnost a jarmark, a tak jsme navlékali dřevěné korálky a tvořili náhrdelníky a náramky. Děti se velmi snažily vymyslet krásné barevné kombinace, aby se na jarmarku dobře prodávaly :-).

Na závěr měsíce jsme pokročili v dalších úpravách tvoření hlav dětí –  tentokrát jsme připevňovali bavlnky jako vlasy. Své dvojníky-hlavy si děti budou i nadále zvelebovat.  Renča

V úterních družinkách jsme se věnovali zejména přípravám na Adventní večer Sýkorky – tvořili jsme a vyráběli a také připravovali choreografii na taneční vystoupení. Miri

Středeční družiny se vedly celé ve znamení blížících se Vánoc a našeho Adventního setkání se Sýkorkou. A protože děti si zase chtěly přivydělat penízky na společný výlet na konci školního roku, tak se hezky činily. Celý rok jsme sbírali různé bylinky a teď přišla jejich chvíle. Na jarmark jsme tedy našili vratičovo-levandulové pytlíky proti molům, šili filcová srdíčky, plstili s vlnou různé tvary ozdobiček na stromeček, míchali čaje a překrásně a originálně zdobili pytlíky na ně a nakonec si i pohráli s mýdlovou hmotou, bylinkama a solí z mrtvého moře a uváleli voňavá mydélka i bylinné koupelové soli. Byly to hodně provoněné družinky 🙂 Verča