Říjen z CVAKU (Centra Víl A Králů) i z domova

Řijen na Sýkorce byl krásný, ale krátký. V půlce měsíce nám byla přerušena výuka “na živo”, a prostory v Centru Víl A Králů zejí prázdnotou… a jistě se jim stýská po dětech tak, jako nám po lese… Ale nepředbíhejme, stihli jsme zažít i tak mnohé pěkné.

Slavili jsme Benovy narozeniny, zkoušeli těžký úděl veverek, které si musí schovávat zásobičky na zimu… a hlavně je pak najít, to byl ten nejtěžší úkol a kdekterá veverka by nám zůstala hladová. V dalším dnu jsme zase, tentokrát už cíleně, sázeli žaludy a netrpělivě čekáme na jaro, zda nám některé vyrostou.

V češtině a matematice jsme pokračovali v týdenních blocích, v matematice se všichni nadále seznamují s hejného prostředím a učí se v něm pracovat, nutno říci, že jim to jde stále lépe. V češtině prvňáčci pokračují v písmenkách, už znají všechny samohlásky, trénují malá a velká tiskací písmenka, krásně si uvolňují ruce na společných cvicích s papírem i v lese. Druháci najíždějí na psací písmenka, opakují s prvňáčky to, co už znají z loňska a pokračují v pracovních sešitech. Třeťáci dostali písanky a pilují psací písmo, opakují druhy vět a v počátku měsíce jsme ještě hodně opakovali pravopis.

Podzim na Cvaku jsme ještě stihli oslavit malou “houbovou slavností” se závěrečnou hostinou. Ráno jsme si nasbírali bedly (a pýchavky), v zázemí je menší děti zcela samostatně obalily (za asistence Ondry), velké holky pak zase samy vše osmažily a nakonec všechny děti pohostily. Někdo tedy sbíral, někdo krájel, někdo obaloval, někdo smažil, prostě úžasná spolupráce s lahodným výsledkem v podobě bedlových řízečků s chlebem. A ti, co nepracovali, krášlili okolí hříbkovými obrázky s kamínkovými cestami.

V posledních dvou dnech školy se ještě stihlo ochladit, tak jsme si ozkoušeli poprvé (a na delší dobu naposled) funkčnost kamen. Hřejí báječně… snad si je užijeme dřív než před Vánocemi.

No a pak zazvonil zvoneček, udělal nám koneček… a už se potkáváme jenom on-line, společně i po skupinkách na ZOOMu.

Děti pracují doma, věnují se nadále i projektům, počítají, čtou, trénují angličtinu, poslouchají písničky i nahrávky, … Každý podle svého tempa i času rodičů. Doufejme, že to není na moc dlouho, už se nám po sobě stýská…