Rozhovor s Míšou Válkovou – průvodkyní v Sýkorce

Sliby se mají plnit a to nejenom o Vánocích. Určitě se mají dodržovat po celý rok, nebo alespoň ten školní. Dnes přinášíme rozhovor s poslední letošní posilou pedagogického týmu Sýkorky – Míšou Válkovou. A jak zjistíte, vůbec se toho nebojíve škole Sýkorka působí na více pozicích a rozhodně se tak nenudí.

Ahoj Míšo, touto cestou Tě ještě jednou vítám do pedagogického týmu Lesní školy Sýkorka a přeji Ti mnoho zdaru při působení na naší škole. Na začátku bych se Tě rád zeptal, jak jsi se tady ocitla?

Ahoj Ondro, děkuji moc za hezké přivítání a jsem velmi ráda, že můžu být tento školní rok v Sýkorce s vámi. A jak jsem se tady ocitla? Řekla jsem si, že chci trávit s dětmi čas v lese. Minulý rok jsem strávila jako průvodce v lesní školce, tak letos navazuji a pokračuji.

Ve škole působíš ve více pozicích. Jednak jako průvodkyně v Předškole Sýkorka, pak jako pedagogická asistentka Johanky, žákyně 6. třídy a dále máš na starosti páteční družinu, kde chystáš program pro děti z celé školy, včetně předškoly. Teda není toho zrovna málo…Tvé dny s dětmi jsou asi velmi pestré.

Ano, jsou to velmi rozdílné a neskutečně pestré dny. Žádný den není stejný a vše je každý den zcela jinak. Tak bych to asi popsala 🙂 Je to někdy neskutečná výzva, ale zároveň velké učení a přínos i pro mne samotnou. Dívat se na svět z jiné perspektivy a z jiného úhlu pohledu, naslouchat dětem a vžít se do jejich prožívání a situace. Hledat a najít společně odpovídající cestu a řešení každodenních situací a problémů. Společně vytvořit prostor, aby každý den byl pro nás všechny zábavný, bezpečný i přínosný.

Můžeš nám více prozradit o filosofii Feng Shui? Určitou část svého profesního života jsi se věnovala navrhování interiérů a exteriérů zejména podle této východní filosofie.

Tato východní filozofie mě provází životem už více jak 10 let. Určitě víš, že Feng Shui je jedním ze základních pilířů tradiční čínské medicíny. V posledních letech jsem se spíše věnovala lektorské činnosti a vedla semináře a kurzy pro laickou i odbornou veřejnost po celé ČR. Filozofie Feng Shui je velmi jednoduchá – to co nás obklopuje nás hluboce ve všech životních rovinách ovlivňuje. Pokud lékař ve starodávné Číně nedokázal pomoci pacientovi jehlou, tak se šel podívat k němu domů, co mu brání se uzdravit a být zdravý. Někdy nám pomůže si doma protřídit věci, jindy posunout postel či dát do vládnoucí pozice psací stůl a začnou se dít i pozitivní změny i v jiných oblastech života.  

Ráda čteš, co je Tvojí oblíbenou literární disciplínou? Chtěla by jsi nám doporučit nějaké zajímavé  knihy?

Ano, čtu velmi ráda a hodně, to máš Ondro pravdu, ale spíše knihy spíše odborné. Hodně mně zajímají určité přístupy z hlediska osobního rozvoje, nebo odborné knížky, které mají pro mně praktický přínos v různých oblastech života. Nejvíce teď čtu knihy o respektující komunikaci a výchově, aromaterapii nebo non-toxic životnímu stylu.

Jak se stavíš k moderním technologiím?  Především v kontextu výuky v Lesní škole?

Upřímně mám k moderním technologiím velký respekt, a právě děti mi ve škole můj vztah k technologiím přibližují a usnadňují prostřednictvím své bezprostřednosti, radosti a nadhledu. Moderní technologie jsou ve škole někdy potřebné, ale určitě se dá bez nich při výuce snadno a bezpečně fungovat.

Myslím si, že tak jak je to v Lesní škole aktuálně nastavené je to zdravé a přínosné nejen pro děti.

Co bys ráda předala dětem ze Sýkorky?

Ráda bych dětem přispěla svým úhlem pohledu na život. Myslím si, že je velmi přínosné, abychom ve škole nepřicházeli o svou autenticitu, nadšení a radost, a to nejen při výuce. Že je důležité, aby děti byli těmi, kdo mají volbu a rozhodují o svém vzdělávání, úhlu pohledu na svět i vlastních zájmech.  Myslím si, že vzdělávání je naprosto vše a je dobré znát své hranice a pravidla, které nás obklopují v životě, ve světě i společnosti.

Děkuji Ti za rozhovor.

Ondra