Setkání s Markem Gondou

Na kraji lesa, u borovice křivé a ohořelé po úderu blesku, jsme se setkali s výrobcem hudebních nástrojů a hudebníkem Markem Gondou

Marek Gonda dostal už o prázdninách zakázku – vyrobit pro naše prvňáčky jejich první píšťalky – čtyřdírkové pentatonické flétničky. Ve středu, 19. září, je přijel dětem předat osobně.

Už zdáli slyšeli indiáni ze Sýkorky nějaké zvuky. Nesly se krajinou a nikdo pořádně nevěděl odkud přesně znějí…

Vydali jsme se tedy za nimi a dovedlo nás to až na vyhlídku, na kopci nad loukou plnou kopretin. Tam seděl muž a hrál na píšťalu. Byla velká, mnohem větší než ty, které ležely před ním.

Za doprovodu této píšťaly začal Jirka vyprávět příběh. Příběh o dvou indiánských vesnicích, statečném zvědu z jedné z nich, který zvládl zkoušku zadržení dechu a vysloužil si tak píšťalku i návod, jak si ji vyrobit. O tom, že hudba je mocná léčitelka…

Pak zkouškou zadržení dechu prošli i naši prvňáčci, kteří si díky tomu flétničku také mohli vybrat.

Děti se dozvěděly nejen to, kdo je tvůrcem jejich píšťalek, ale i z čeho jsou píšťalky vyrobeny a prohlédly si další hudební nástroje, které Marek na ukázku přinesl.

Děti pochopitelně nelenily a své nové píšťalky hned pořádně na louce otestovaly.

Dospěláci tak dostali čas užít si neobyčejného hosta po svém a popovídat si s ním – o životě, hudbě, tradicích, o dřevu a jeho tajích, o hudebních nástrojích a jejich vzniku. Podrobnosti, ale neprozradíme, na ty si musíte počkat až do vydání podzimního čísla našeho školního časopisu.

…dárek od Marka – vybroušené a olejem napuštěné kousky z oné “Borovice blesků”…

Děkujeme za neobyčejné setkání, které nám budou připomínat tóny Markových píšťalek.

Více o Markovi Gondovi, jeho práci, hudbě a nástrojích, které vyrábí a prodává, najdete na jeho webech www.koncovka-gondovka.cz a www.fujarka.cz.