Sýkorky na Centru Víl a Králů (září 2020)

NA DUZE

Na duze

dá se přejít svět

z jednoho konce k druhému,

po nebi

dá se projíždět

na koni, díky kterému

můžeme krásu uvidět.

Krásný je svět,

když vidíme jak děti,

duhou cváláme na koni.

Pak se i všechno lidské smetí

v drahokam vzácný promění.

Než jsem začal psát o září na Centru Víl a Králů, prohlédl jsem si fotky, které jsme za ten měsíc posbírali na “rajče” a teď vidím, že jsme toho prožili, užili a zažili tolik…

Nejdříve opožděný začátek – přes memory cestu na Zikmundov a výlet do Holešova jsme se prokousali k slavnostnímu dni s rodiči, příbuznými, se vším všady.

Přes počáteční obtíže přenesli jsme se letem Sýkorek, usadili jsme se v blízkém lesíku i na svých jedinečných židličkách, hodně na terase a venku mezi kamínky.

Oslavili jsme troje narozeniny a na závěr měsíce Malou Michaelskou slavnost flétniček(o té Vám napíše v jiném článku Jirka).

Prvňáčci se velmi rychle proměnili z předškoláčských kukliček a už písmenkují na mnohý způsob, staví stavby z kostek a hlavolamy ze dřívek, mají své sešity a spolu s druháky se noří do tajů českého jazyka a matematiky. Sami pak poznávají první anglická slůvka.

Většinu věcí děláme ale společně. Hrajeme si a učíme se spolu v lese, spolu ochutnáváme podzimní dobroty, dokonce jsme byli po cestě do školy pozváni na ochutnávku při výrobě povidel.

Každý den má “provázek” a celodenní službu jiná dvojice složená z jednoho třeťáka(jedné třeťačky) a mladšího spolužáka, každý den jdeme všichni spolu do školy, čteme “Rasmuse”.

A pak se rozdělíme na třídy a máme opravdickou školu! I s lavicemi. ” Aleši, dáme si lavice do řad jako v normální škole a ty proti nám a budeš jako učitel”. Tak jo. Společně pak hledáme střední cestu mezi volností a řádem, svobodou a osobní zodpovědností. Nebo jejich spojení.

Je to škola krásná, pro mne náročná, ale zajímavá.

S dětmi, s Blankou, se Šárkou, s Jirkou, s Ivkou, s Tinkou, s Evkou, Kristou, Pavlou Klárou, s Verčou, s rodiči… a snad už brzy i s vílou Rybárkou – Verunkou.

Aleš