Duben na Předškole

V dubnu jsme začali vyháněním Zimy. Morana vládla letos silnou rukou, sice přes zimu to moc poznat nebylo, ale jakmile se měla vzdát vlády a předat žezlo Vesně, tak se jí najednou nechtělo. Děti si tedy vyrobily malé Moranečky, které poslaly po potoce a světe div se, jaro opravdu přišlo :). A příroda se nám hned odvděčila, poslala nám k obhlédnutí krásný exemplář mloka skvrnitého.

V tomto “šťavnatém” měsíci jsme se zaměřili v lese na zelenou barvu kolem sebe a zkusili si udělat paletu co nejvíce odstínů zelené barvy, lovili a poznávali jsme broučky, zkoumali přírodu (hlavně tu nepohyblivou) mikroskopem, propojovali hemisféry válením sudů ze svahu, cachtali se v kalužích při dešti, lozili po stromech, viseli hlavou dolů a pozorovali svět z opačné perspektivy. Přírodu jsme i chutnali, od křupavých pupenů lípy přes lahodné fialky až po kyselé květy šťavelu, mňam! A též po celou dobu poctivě sbíráme bylinky a mladé lístky na naši jarní čajovou předškoláckou směs, máte se na co těšit!

S dětmi jsme též oslavili svátek naší Matičky Země, který se po celém světě slaví 22.5. My se k němu vrátili v pondělí o tři dny později a jak jinak, než tím, že jsme ráno popřáli každý své přání pro naši planetu a pak se jali jí trochu ulehčit od odpadků v místech, kam nerozkladný odpad opravdu nepatří – v lese a při našich cestičkách, které s dětmi tak často procházíme. Odpadu je všude mnoho, brzy jsme měli 3 pytle docela plné, není se co divit, procházíme několika starými černými skládkami, tedy v našich silách nebylo to vyzbírat vše, někde by bylo potřeba několik kontejnerů, bohužel… Naše citlivost na vnímání odpadků se hodně zvýšila, vždy od té doby odneseme z lesa alespoň něco málo.

V závěru měsíce jsme si ještě prožili slavnost Čištění studánek, poprvé se některé děti seznámili s další studánkou, kterou máme ve svém okolí a to Sirkovou studánkou. Trochu jsme ji zpřístupnili, odstříhali všudypřítomné ostružinové šlahouny, poslechli si příběh o studánkové víle Pomněnce, povídali si nad obrázky o tom, co souvisí a nesouvisí s vodou a nakonec děti dostali od víly dárek v podobě perliček .Den to byl krásný, slunečný a voda ve studánce osvěžující a lahodná. A naše práce jde vidět, však se nechte dětmi k této studánce zavést, má své jedinečné kouzlo!