Prosinec na Předškole

Na začátku prosince na nás dýchla zima a přírodu kolem nás pokryla sněhová peřina. Někdy to byl jen jemný poprašek jindy pěkná chumelenice. Toho jsme museli využít a nedílnou součástí výbavy správného předškoláka se stala lopata nebo alespoň igelitka. I několik nových sněhových kamarádů jsme stihli ukoulet.

V jurtě nám nechyběl ani adventní kalendář s barevnýma hvězdičkama a puzzlíkem pro každý prosincový den až do Štědrého dne. Nezapomněli jsme se připravit ani na příchod Mikuláše s andělem a čertem.

I další dny byly plné sněhu. Slavily se narozeniny sněhovým dortem i dortem vyrobeným v teple jurty z kostek. A vyrobili jsme si i opravdové dobroty – upekli žitné perníčky a uplácali nepečené čokoládovo-oříškové kuličky z datlí, obalené v kokosu. Také jsme si vyzkoušeli odlévání a to z materiálu vpravdě lesního – ze smrkové smůly a včelího vosku. Vyšly nám zajímavé tvary, na kterých jsme popustili uzdy fantazie a vymýšleli si, co nás v příštím roce čeká.

Taky jsme krom lopatování využívali sněhovou pokrývku k malování všeho možného i nemožného. A poznali jsme, že i mlha má své kouzlo a v některé dny nás úplně zahalila do svého tajuplného pláště.

Závěrečné dny probíhaly ve znamení blížících se Vánoc. Trochu jsme plstili a vznikly nám pestrobarevné ozdobičky na stromeček. Nachystali jsme pohoštění pro zvířátka, nanosili si vlastnoručně chvojí z lesa a v poslední den setkání si prožili adventní spirálku. Andělé a světlo nás provázeli na naší zatočené cestičce v lesíku nad jurtou. A odpoledne? Z našich kostek, ze kterých se dá postavit snad vše na světě, vznikl betlém s Marii, Josefem, Ježíškem, se třemi krály, s ovečkou, koníkem, veverkou i triceraptorem. No kdo se může pochlubit, že to doma má? 🙂 A pak zbyl čas už jen na předávání dárečků, které se jako kouzlem přemístily v čepicích. A pak hostina z domácích dobrot a už se spěhalo na autobus. Rok to byl krásný, zima ještě kouzelnější, tak vítej, nový roku a nová dobrodružství, už se na tebe těšíme!