Září na Předškole

Máme tu nový školní rok a s ním opět novou podobu předškoláčků. Nové děti se mísí se zkušenými lesními dětmi a dohromady je to úžasný koktejl poznání, nových přátelství a dobrodružství. Září začalo příjemně, náznak babího léta byl úžasný, slunce nás zalévalo svým svitem a my si užívali chuť černých ostružin i první hříbky. Zkoumáme broučky, tvoříme domečky pro víly i skřítky, trénujeme počty i zkoušíme první písmenka (nač papír, když stačí klacík a lesní hlína) a objevujeme krásy majestátního dubu.

A když nám začne pršet? Září se totiž neslo hlavně v duchu plískanic a dešťů všech možných intenzit. Ale nevadí, lesní maminky i děti si umí poradit, stačí gumáky, bláťáky a pláštěnka a žádné počasí není špatné, ba naopak to množství všechmožných kaluží a potůčků, to prostě láká k dovádění, brouzdání, cákání, přehrazování, propojování kaluží a stavění hrází a mostů.

A co děláme po takových jedinečných, ale vyčerpávajících zážitcích? No jdeme do suché jurty, zatopíme v kamínkách a po obědě se zachumláme pod deky a čteme pohádky či posloucháme napínavé vyprávění příběhu o Hrdinech. A pak tvoříme z darů přírody všemožné výrobky, od jeřabinových korálků, přes bramborová tiskátka až po báječné listové výkresy s vodovkami.

V závěru září nás pomaloučku polehoučku začala zaplavovat houbová kalamita, ale k té se víc vrátíme v říjnu, ale lehkou ochutnávku, jak jsme si užili první hřibové úlovky, můžete okouknout už teď 🙂