Jaro krásné i chutné

Byť jsme my lidi momentálně omezeni mnoha různými nařízeními i doporučeními, jaro se nikoho na nic neptá, nedbá karantén a prostě si jede svou. Poslední dny sice trochu zpomalilo skrz mrazíky, které se zase navrátily, ale i tak vše už kvete, pučí a bují a to je tak krásné období, že nemůžu jen tak sedět doma a nechávat si své nadšení pro sebe a mám velkou potřebu se s Vámi alespoň o něco málo podělit. Pokud máte zahrádku či se Vám sem tam podaří (se vší nutnou ochranou samozřejmě) s dětmi vyrazit někam dál do přírody, pak pro Vás mám několik tipů na to, co můžete ve vašem okolí nasbírat, co z toho přichystat a případně rovnou “sežrat” 🙂 Navíc podpoříte své zdraví, vše je totiž napěchované vitamíny v té nejčistší podobě a v těch nejlepších kombinacích. A děti tak baví sbírat něco, co pak můžou sníst 🙂

Takže, co se nám to v přírodě vše zelená, pestrobarevně vykvétá a voní?

Jahodník

Jahodníčků je všude plno, na zahrádkách, na krajích lesů, na loukách, děti je navíc rády sbírají, dají se lehce poznat a není si je s čím splést.

Sedmikráska je malá a jemná, dají se sbírat i její lístky do salátů, mají totiž nenápadnou chuť připomínající polníček.

Kopřiva – královna mezi bylinami

O kopřivách by se daly napsat celé knihy. Je to zásobárna vitamínů (C, B2, …), minerálů včetně železa, draslíku… ( https://zdravezdravi.cz/bylinky/10-lecivych-ucinku-koprivy-a-zpusoby-jak-ji-pouzivat ). Děti ji moc rády nesbírají, ale pokud jim dáte nůžky, tak si také užijí zábavu. A my dospělí se můžeme odvážit k odcvakávání prsty, je to docela dobrodružné a když zapálí, tak máme i bonus ve formě zdravého prokrvení 🙂

Bršlice a její růžky jsou velká delikatesa do salátů a děti ji rády zobou jen tak čerstvou na zahrádce, je též důležitým zdrojem minerálů a vitamínů, takže jen směle do toho! A až bude větší a bude jí plná zahrádka, udělejte si špenát 🙂

Divoká pažitka

Divoká pažitka je super stejně jako její šlechtěná kamarádka ze zahrádky. Poznáte ji lehce, touto dobou roste v jasně zelených trsech, je jemňounká a kulatá. Výborná na chleba, do polévek, salátů … ale nesmí projít varem, to pak ztratí chuť.

Pampeliška

Pampeliškové listy najdeme také všude, jsou trochu hořké, takže dětem samotné zas tak nechutnají, ale do salátu se dají dobře schovat.

Violka vonná alias fialka

Moje největší jarní favoritka – snězte ji jen tak s nakrájeným jablkem, přidejte do slaného i sladkého salátu, zalijte olejem a za měsíc máte super fialkový olej na různé kožní neduhy, zalijte vinným octem a máte voňavý ocet do salátů… A čím voňavější, tím chutnější a účinnější.

Plicník lékařský

Tato květinka v něžných barvách růžové, fialové i modré je v této době hotový zázrak – jak název napovídá, zaměřuje se na dýchací cesty a krom čajů je dobrá i do salátů či jen tak k vycucávání nektaru přímo z květů. To ocení hlavně děti 🙂

Popenec

Velmi zdravá a velmi aromatická bylinka. Děti moc neocení, má velmi výraznou chuť, ale skrze hořčiny je báječná na trávení a do salátu je to příjemné zpestření, které rozhodně zaregistrujete 🙂 Kvete jemnými fialovými kvítky, u nás na chalupě ale jsou ale zatím teprve lístky.

… a mnoho a mnoho dalších, vypíchla jsem hlavně svoje favority a taky to, co jsem stihla naživo nafotit, ale nezapomínám ani na ptačinec, medvědí česnek, petrklíč, podběl, mladý řebříček, listy jitrocele a mnoho dalších jarních bylinek.

Udělejte si čerstvý čaj

Ideální doba na přípravu čerstvých čajů. Na zahrádkách začínají vykukovat první lístečky voňavé meduňky, na krajích lesů, na loukách i na zahrádkách se to hemží jahodníčky, tedy listy od lesních jahod, někde už začaly pučet pupeny na ostružinách, ale i starší ostružiní je velmi dobře použitelné, neboť tento pichlavý nezmar nezastaví ani mrazíky a jeho zelené listy jsou nezdolné i po celou zimu. Na zahrádkách na nás pokukují bílé sedmikrásky, všude, kde chceme i nechceme na nás vystrkují svoje žahavé lístečky mladé kopřivy. Libovolně můžeme dodat různé kvítí (podběl, petrklíč, fialka, sedmikráska), ale i čaj jen ze zelených listů je lahodný a plný vitamínů (tu je dobré nechat listy třebas přes noc luhovat v čisté vodě a pak zahřát na teplotu vhodnou k přímému pití – tak se vitamíny neztratí).

Připravte si salát

Skoro ze všeho, co jsme si omrkli výše, se dá připravit salát. Pokud na slano, pak vše včetně květů můžete pokrájet a přidat k další zelenině (ledový salát, rajče, paprika, … ), dobrá je kombinace s půlkou kyselého jablíčka na jemno nakrájeného – to chutná i dětem, dochutit klidně jen solí a pár krystalky cukru. A sladká verze je teprve mňamka, tam bych zvolila hlavně bršlici, ptačinec a všechny možné květy (obzvláště chutná je fialka a sedmikráska), stačí přidat jablko a zralý banán, vše pokrájet a zamíchat spolu s býlím. A vylepšit jej můžete klíčky, třeba si den předem namočit pohanku a slunečnicová semínka, ráno jen slít vodu a přidat k salátu. Je to vážně dobrota, na Předškole si každoročně tyto sladké saláty chystáme a mají veliký úspěch.

A také se dají přidávat bylinky při vaření, ale to by bylo na celý další článek, na který se, tuším, můžete taky brzo těšit. Tak dobrou chuť, hlavně to zdraví a pevné nervy!