Rok plný změn

Milí čtenáři,

pokusím se vám přiblížit, co se od ledna tohoto roku událo na Sýkorce. A že toho nebylo málo…

Tento školní rok byl opravdu turbulentní. Ve zkratce: osamostatnili jsme se od spolku Na Pasece, založili jsme nový spolek, hledali jsme nové prostory a nové pedagogy. Také se ukázala potřeba zrevidovat naše hodnoty a na strategickém setkání probrat novou vizi školy. No a s jarem online výuka a domácí výuka rodič-dítě

Je pravda, že to vše výše napsané přineslo pocity nejistoty, ale na druhou stranu to byla výzva, zvládneme to? Ustojíme to? Podržíme se?

Lesní komunitní škola Sýkorka je mladá škola, takže se hodně učíme, o nás samých i o ostatních, o důvěře a otevřenosti v komunikaci, o tom jak spolu tvořit školu.

Osamostatnění a nový spolek

Na podzim jsme se dohodli s vedením spolku Na Pasece, že se osamostatníme. Na jednu stranu mi to bylo líto, ale obě strany cítily, že každá skupina má jiné potřeby, jiné směřování, a tak Sýkorka vyletěla z hnízda a je na svojí vlastní cestě.

V únoru tím pádem vzniká nový spolek Lesní komunitní škola Sýkorka. Volíme si poprvé také výkonnou radu spolku, která pokračuje v práci – sžívá se, diskutuje…

Chystáme nové prostory, máme nové učitele

Podařilo se nám najít nové zázemí na Mladcové v Centru volnočasových aktivit ve Zlíně (CVAK). Je tam úžasný venkovní prostor a uvnitř je to taky sympatické. Místo má velký potenciál a dělá nám radost! Už se těšíme, jak si to tam zabydlíme.

Náš učitel Jirka se rozhodl skončit na pozici hlavního pedagoga, což nás mrzí, ale jsme vděčni a děkujeme za dva roky s našimi dětmi. Tím pádem jsme se pustili do hledání rovnou dvou nových pedagogů, jelikož od září přibude nová třída prvňáčků. Podařilo se nám domluvit se s novými učiteli – s Blankou a Alešem. Oba jsou zkušení a věříme, že se budou dobře doplňovat.

Setkání nad vizí školy a domácí výuka

Měli jsme potřebu se v tom všem novém zorientovat a nastavit si, co dál, takže koncem zimy proběhla dvě facilitovaná setkání nad strategií a vizí školy do budoucna.

Do toho přišla karanténa – a s ní nové zkušenosti dětí i pana učitele s online výukou. Domácí vzdělávání v praxi: bylo potřeba si výuku nastavit s Jirkou, s rodiči, rodiče s dětmi doma, aby nám v tom bylo dobře.

Plány na léto

Věříme, že se potkáme spolu všichni – děti, učitelé a rodiče na závěrečné slavnosti ke konci školního roku.

Pak nás v létě nás čeká stěhování, brigády ve škole, přípravy na další školní rok… A taky máme plán, že se uvidíme třeba na táboře, pokud to bude možné.

Závěrem bych chtěla napsat, že jsme myslím tento turbuletní rok zvládli. Těšíme se na nové prvňáčky i na stávající děti, taky na výuku s novými učiteli, na nové místo, podle všeho bude co objevovat a z čeho se radovat!

Věrka Eliášová