Školní dění lednové

Rok 2020 jsme s dětmi zahájili až 6. ledna. V lese, při ranním provázku jsme každý řekli své přání pro naši školu, pro Sýkorku… prý, ať vyletí vysoko a ať je nám spolu hezky… a pak si povídali o Vánocích, dárcích a o všem možném.

Leden byl ve znamení epochy kreslení forem. Od těch jednoduchých jsme se dostali až k psaní psacím písmem. S radostí jsme pozorovali, jak lehce a s jakým nadšením do těch krucánkových tvarů děti vstoupily. Na velké složky, do kterých si své formy děti ukládají, si hrdě každý napsal psacím písmem své jméno.

Formy jsme tentokrát „kroutili“ i křídou na stromy nebo barevnými vosky v teplých dlaních.

Hned 6. ledna jsme si vyprávěli legendu o 4. králi a jeho celoživotním putování za Králem králů. Ke konci měsíce jsme se dozvídali o životě Svaté Otýlie a Zdislavy.

Chvíli si ve třídě ještě děti zvykaly na svůj nový zasedací pořádek.

Milé setkání s kamarády a také cirkusové hrátky jsme si zažili při návštěvě Dobré školy, kam jsme společně, jednu zastávku vlakem, vyjeli na pololetní přezkoušení. Zdejší paní učitelka Lenka se prý od dětí dozvěděla, že do školy chodí každý den rády. Všem tam také předvedli, jak zvládají zpívat, recitovat a hrát na své flétničky.

Jo, jo, flétničky teď u nás zaznívají každý den. Máme pro ně vyhrazeno místo – vždycky po svačině před narozeninovými básničkami. S dětmi jsme si vytvořili takový „rozpis pravidelných činností během dne“ a na kartičkách jej nalepili na zeď u vchodu.

Začátek týdne, v němž proběhly Dny otevřených dveří, přinesl dětem krásné překvapení v podobě „nové školy“, kdy proběhla víkendová brigáda. Malování stěn, poličky, koberec, světlo, závěsy – velká radost a krásný pocit útulnosti. Děkujeme rodičům. Na návštěvu se k nám na DOD přišlo podívat 8 dospěláků.

Milé tajemství odhalily děti při hře se svazkem klíčů… brzy přišly na to, že „nebeskou bránu“ otevírá slůvko „děkuji“ při vzájemném předávání klíčů.

Jedno ráno jsme se vypravili dobrodružnou stezkou úžlabím rokliny, kde bylo třeba překonávat spadlé stromové lávky. Našli jsme tady skoro 10 vyhozených pneumatik – někdy nás čeká zřejmě čistící jarní úklid.

Zajímavé také bylo jedno naše neplánované setkání s dětmi z lesní školky v hloubi lesa, kdy si mnozí naši školáci zavzpomínali na ranní probouzení skřítka Dobroděje.

Poslední lednový školní den jsme se pěšky dostali až k přehradě u Kašavy. Po cestě jsme si vykřesali malý ohýnek, co nám ohřál ruce, flétničky a někomu i svačinu. Ondrovi také jeho ředkvičku. U vody pak příběh ukončil jednu kapitolu života a do školy se vrátily „nové“ děti s velkou zkušeností. Po obědě žáčci dostali svá vysvědčení a pan učitel dárečky. Evka nám udělala společné pololetní foto a Jirka šel domů ke své rodině.

Byl to měsíc bílý i hnědý, veselý i smutný, chladný i teplý…

Vše příhodné, Jirka S.

Dění v angličtině

Protože je leden a v lednu je přezkušování a vysvědčení, věnovali jsme se pololetnímu opakování, protože již víme, že opakování je matkou moudrosti. Prošli jsme si vším, co jsme již zapomněli i tím, co máme v živé paměti – hlavně však formou zábavy, protože nuda je fakt otravná 🙂 Se zvířátky jsme si zahráli hru na způsob bingo a naučili se Animal Dance (mimochodem, ten nás, i přes veškerou svou dětinskost, fakt bavil). S novým rokem také přišlo téma 12 měsíců v roce a 7 dnů v týdnu, též rozdíl mezi dnem, dneškem a přítomností. V únoru nás čeká nová písnička The Days Of The Week Song.

Miriam

A jak se druží v družinkách?

V pondělních družinách jsme se zaměřili na téma krmení ptáčků, byla přeci vyhlášena “Ptačí hodinka”. Děti se jí sami doma zúčastnili s rodiči, a tak jsme i my ve družině nezapomněli na naše kamarády v lese. Při procházce každý nadšeně hledal vhodné místo, kam by mohl semínka pro ptáčky umístit. A co si tak zahrát ptačí hru, místo zobáčku vlastní pusu, bez rukou, jen křídla připažené k tělu? Tak jsme si nasypali barevné burizony, aby nám to “ptačí krmení” pěkně chutnalo a zobání nás opravdu bavilo. Sněhové pokrývky zatím moc nebylo, a tak nás napadlo hrát si s něčím jiných, třeba suchou trávou. Tvořili jsme panáčky ze slámy. A protože zelená tráva na hřišti tááák lákala opět ke sportovním aktivitám, došlo i na fotbálek.

Renča

V lednové úterky jsme si v čase družinkovém hráli uvnitř – společenské hry a vyráběli obrázky z korálků. Všemu však vévodilo všudypřítomné téma souboje Temné a Světlé Síly, jelikož jsme aktuálně zcela pohlceni Hvězdnými válkami.