Školní výlet indiánů ze Sýkorky

Minulý týden jsme se s celou třídou vypravili na školní výlet. Školu v přírodě my nepotřebujeme, tu v podstatě zažíváme každý den…

Nejdříve jsme jeli do Přílep, kde nás ve svém domě uvítal Dušan, Píta Ominí. Jezdí pravidelně do Kanady ke své druhé rodině indiánů kmene Černonožců. Spoustu nám toho ukázal, pověděl a my si také vyrobili řemínek z kůže a pomohli mu postavit tyče týpí na zahradě.

Následovala cesta do Holešova a oběd ve Vegošce, kde jsme si také zahráli velké venkovní šachy.

Kolem zámku, po osvěžení v zámeckém kanále, dovedla nás cesta až na Hájenku, kde už nás čekal Kuba a Ivka. Příběh o odvaze bizona, který jako jediný jde proti bouři, nás přiměl plnit několik zkoušek překonávání. Hladili jsme kopřivu, podlézali most, brodili se blátem, viseli ve výšce a potápěli se bez dechu až na dno koupaliště. Pro památku na tuto ctnost dostaly děti první hezký přívěšek.

Když jsme si pak nachystali spaní v nové postavené jurtě, která bude sloužit zdejší Skřítkově lesní školce, mohli jsme hrát hry, chystat oheň nebo si zabubnovat na velkém bubnu. Děti připravily Jirkovi a Ivě parádní divadelní představení.

Večer nás ještě čekala další ctnost, tentokráte spojená s kvalitou zvířete – vlka. Spolupráce při nočním hledání se vydařila a my, unavení, mohli jít spát.

Po ranní rozcvičce a snídani jsme autobusem jeli do Bystřice pod Hostýnem a tam pohlédli vzhůru – kam nás mají nohy vynést. Ano, až nahoře, v poutním domě, nás čekal oběd. Byla to štreka, námaha a kus překonávání… odměnou nám byla svatá voda a velká porce jahodových knedlíků. Přímo v chrámu plnily děti třetí a poslední zkoušku, tentokráte spojenou s kvalitou orla – nadhled, síla myšlenky, modlitby. Děti psaly povzbuzující dopis mladým lidem, kteří svůj čas teď tráví ve Středisku výchovné péče Domek ve Zlíně, kde právě Dušan pracuje.

Čas už nám pak vyšel jen na útratu kapesného a hurá na autobus zpátky do Zlína. Dvakrát přestupování, slavnostní zmrzlina v cukrárně Saloon, loučení a domů s rodiči…

Měli jsme se velmi krásně. A vyšlo nás to i celkem levně, protože jsme si na tento výlet peníze vydělali prodejem výrobků na Vánočním jarmarku Na Pasece.

Díky, že jsem tam mohl také být. JirkaS.