Únor na Sýkorce

Únorem nás provázela opět naše opice Mathéma a s ní epocha počtů a čísel. Děti na svých destičkách s ciferníkem zkoumaly, jak se proměňují násobkové tance různých čísel, hodně si procvičovaly matematické pyramidy, taky obrácené mosty a snažily se co nejlépe vyznat ve svých matematických sídlištích (sloupcově seřazené příklady násobilky).

Přišlo i na sebehodnocení při tichých příkladech (všech početních operací) na ukazování z tabule. Procvičovali jsme také určování času, paličkové vyťukávání rytmických řad a samozřejmě hraní karet (Ligretto).

K matematice patří také hudba. Flétničky u nás zněly každý den, a tak byla příležitost naučit se hned dvě nové písničky. Maličká su a To je zlaté posvícení. Parádní bylo zrychlující vydupávání jejich rytmů i zkoušení zahrát píseň na jeden nádech.

Venku, v lese to byl čas zkoumání vody a jejího gravitačního putování. Hodně deště, bláta a stavění přehrad a lesních jezírek.

Pár dní se děti zabývaly svým vlastním projektem – lesní Olympiádou. Příprav a chystání si sice všichni užili více než samotných her, ale zato mají výbornou (i když nezdařenou) zkušenost.

Závěr měsíce patřil přípravám na fašaňky, povídání o Masopustu a také legendě o Svaté Dorotě.

Ano, už i odkládání bund a čepic… těšíme se na jaro… už to raší, už to začíná venku vonět…

ANGLIČTINA

V krátkém druhém měsíci nového roku jsme procvičovali dny v týdnu různorodým hraním a zpíváním si písničky A Days Of The Week Song. Také jsme si zopakovali z loňského roku čtyři roční období a přidali pojmenování pro ráno, poledne, odpoledne, večer a noc (a.m. a p.m.), zkusili hru na včera, dnes a zítra (jmenuji se úterý, jak se jmenuje můj soused vlevo (včera) a vpravo (zítra)? Poslední hodinu v měsíci nám ukrojila Masopustní slavnost, takže s tématem kalendáře se plynule přehoupneme i do jarního měsíce března. Miriam

Jak se druží v družinkách?

Pondělí – Renata:

“Jé, jaro už je tu!” volaly děti, když vyběhly po obědě ve družince ven na zahradu. No, některé dny to tak už opravdu vypadalo. Na trávě se objevily sněženky, svítilo sluníčko a děti se začaly nadšeně přehrabávat v hlíně, trávě a rozhodly, že budou dělat “kompost”. Fajn nápad do budoucna. Ostatní dny byly ale stále ještě chladné a deštivé a tak jsme si vyzkoušeli uvnitř v zázemí školy drátkování. Vyráběli jsme srdíčka, omotávali a zdobili drátkem a perličkami. Některé výrobky už hodně připomínaly opravdový šperk. Na závěr měsíce jsme se vydali navštívit výstavu IQ play na zlínském zámku. V herně plné vzdělávacích hraček, stavebnic a skládaček se líbilo nejen dětem, ale i dospělým pedagogům a rodičům. 

V úterních družinkách jsme si zpívali a skládali korálky. Zkusili jsme si též z plastelíny a párátek poskládat trojhran, čtyřhran i pětihran, krychli či hranol. Náročné však to bylo, motoriku ručiček nám to namáhalo. Proto jsme vyběhli alespoň na hodinku ven, kde jsme si vyráběli kompost do budoucí zahrádky. Miriam

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *