Únor na Sýkorce

Únorem nás provázela opět naše opice Mathéma a s ní epocha počtů a čísel. Děti na svých destičkách s ciferníkem zkoumaly, jak se proměňují násobkové tance různých čísel, hodně si procvičovaly matematické pyramidy, taky obrácené mosty a snažily se co nejlépe vyznat ve svých matematických sídlištích (sloupcově seřazené příklady násobilky).

Přišlo i na sebehodnocení při tichých příkladech (všech početních operací) na ukazování z tabule. Procvičovali jsme také určování času, paličkové vyťukávání rytmických řad a samozřejmě hraní karet (Ligretto).

K matematice patří také hudba. Flétničky u nás zněly každý den, a tak byla příležitost naučit se hned dvě nové písničky. Maličká su a To je zlaté posvícení. Parádní bylo zrychlující vydupávání jejich rytmů i zkoušení zahrát píseň na jeden nádech.

Venku, v lese to byl čas zkoumání vody a jejího gravitačního putování. Hodně deště, bláta a stavění přehrad a lesních jezírek.

Pár dní se děti zabývaly svým vlastním projektem – lesní Olympiádou. Příprav a chystání si sice všichni užili více než samotných her, ale zato mají výbornou (i když nezdařenou) zkušenost.

Závěr měsíce patřil přípravám na fašaňky, povídání o Masopustu a také legendě o Svaté Dorotě.

Ano, už i odkládání bund a čepic… těšíme se na jaro… už to raší, už to začíná venku vonět…

ANGLIČTINA

V krátkém druhém měsíci nového roku jsme procvičovali dny v týdnu různorodým hraním a zpíváním si písničky A Days Of The Week Song. Také jsme si zopakovali z loňského roku čtyři roční období a přidali pojmenování pro ráno, poledne, odpoledne, večer a noc (a.m. a p.m.), zkusili hru na včera, dnes a zítra (jmenuji se úterý, jak se jmenuje můj soused vlevo (včera) a vpravo (zítra)? Poslední hodinu v měsíci nám ukrojila Masopustní slavnost, takže s tématem kalendáře se plynule přehoupneme i do jarního měsíce března. Miriam

Jak se druží v družinkách?

Pondělí – Renata:

“Jé, jaro už je tu!” volaly děti, když vyběhly po obědě ve družince ven na zahradu. No, některé dny to tak už opravdu vypadalo. Na trávě se objevily sněženky, svítilo sluníčko a děti se začaly nadšeně přehrabávat v hlíně, trávě a rozhodly, že budou dělat “kompost”. Fajn nápad do budoucna. Ostatní dny byly ale stále ještě chladné a deštivé a tak jsme si vyzkoušeli uvnitř v zázemí školy drátkování. Vyráběli jsme srdíčka, omotávali a zdobili drátkem a perličkami. Některé výrobky už hodně připomínaly opravdový šperk. Na závěr měsíce jsme se vydali navštívit výstavu IQ play na zlínském zámku. V herně plné vzdělávacích hraček, stavebnic a skládaček se líbilo nejen dětem, ale i dospělým pedagogům a rodičům. 

V úterních družinkách jsme si zpívali a skládali korálky. Zkusili jsme si též z plastelíny a párátek poskládat trojhran, čtyřhran i pětihran, krychli či hranol. Náročné však to bylo, motoriku ručiček nám to namáhalo. Proto jsme vyběhli alespoň na hodinku ven, kde jsme si vyráběli kompost do budoucí zahrádky. Miriam