Ohlédnutí za dubnem na Předškole

V dubnu jsme si zažili mnohé, postupné pozorování žabích vajíček, lození i houpání na Dubu s velkým D, zelené i ohnivé vaření, oslavu narozenin i pozorování živého raka v zikmundovském potoce.

4. 5. Duben na dubu

Kde lépe oslavit příchod měsíce dubna než na krásně vzrostlém dubu? První setkání jsme tedy začali na něm, pod ním i vedle něj 🙂 Z dubu je už nejen prolézačka, ale díky nápaditosti dětí i houpačka – skupinka děti se postaví na větev nízko u země, která je tak ještě níž a na společný signál všichni krom jednoho odskočí… a to se to jedno dítko pěkně pohoupe, je radost se dívat na tu fungující spolupráci! I na nějaká ta klacíková písmenka je na tak krásném místě spousta prostoru.  A taky jsme si našli borové kůry, abychom si mohli u chaty vyrobit lodičky.

Naše cesta se dále ubírala trochu jinou stezkou, kde jsme si všimli kaluže plné žabích vajíček a tak jsme si zkoumali pěkně zblízka, jak to mají ty žabky důmyslně zařízené, jejich lepkavá vajíčka se pěkně tiskne jedno na druhé a tvoří tak koláč plný zárodků pulců, který má větší pravděpodobnost k přežití.

Na Zikmundově jsme pak pozorovali nevídaný objev – v potoce byl rak, žádné mrně, prostě velký dospělý rak s pořádnými klepety. Už minule jsme si ho všimli a tentokrát jej s nadšením opět uvítali. Po obědě jsme si ještě vyřezali lodičky a hned je vyzkoušeli při plavbě na potoce. Lodičky dokonce zažily i pořádnou bouři a bitvu 🙂

11. 5. Vidět a nebýt viděn

Další setkání bylo s Adamem, společně se školáky jsme si tedy po úvodním kruhu zahráli hru „Molekuly“ a protrénovali si tak počty. Pak se šli školáci učit a my se vydali na svačinku k hnízdečku. Řádně nasycení jsme si pak vyzkoušeli úděl zvířátek – kořistí. Na to nám perfektně posloužila hra „Vidět a nebýt viděn“, kdy se děti proměnily ve zvířata, která se snaží dostat k hromadě s jídlem, kterou ale hlídá obezřetný jestřáb. Musí se tedy maskovat a schovávat za stromy, keře či hromady klacků… a takto tajně se proplížit až k zásobárně s jídlem, nesmí je však zahlédnout jestřáb, který tam na ně číhá. Nakonec se vždy zvířátka pořádně napásla 🙂 Za cestou jsme se rozdělili, část šla napřed zatopit a my zbylí jsme se vydali okouknout „naše“ žabí vajíčka. Vypadalo to, že je vše v pořádku a tečky ve vajíčkách byly zase o kus větší.

Po cestě jsme zase sbírali bylinky na čaj, hlavně podbělů jsme našli spoustu a na krásných čistých místech, k tomu mladé jahodníčky, maliní a ostružiní a svěží jarní čaj byl na světě. S sebou jsme měli dalekohled, tak jsme se ještě zasnili při pohledu do dálek.

Odpoledne po obědě jsme si na zklidnění četli pohádku, tentokrát z nové knížky ruských klasických pohádek. Děti hned zaujala a tak si ji teď budeme číst pravidelně 🙂

18. 5. Zelený čtvrtek

Na zelený čtvrtek vyšlo počasí nádherně. To se nám moc hodilo, měli jsme totiž naplánované vaření, a to hlavně venku. Svou cestu jsme započali u oblíbeného dubu, kde si všichni dle libosti zašplhali a posvačili. Cestou nás potkávaly krásně rozkvetlé třešně ptačí (vrabčinky) a protože jsme si s sebou vzali košík, tak jsme pár voňavých květů nasbírali na usušení na čaj. Ten den slavil Marťa narozeniny, takže mu děti (po cestě kolem žabích vajíček) vyrobili překrásný dort plný fialek, šišek a zaječího zelí.

Po oslavě a výborných perníčcích, které Martínek kamarádům donesl, jsme už pospíchali na Zikmundov, kde jsme se hned dali do rozdělávání ohně a přípravy jídla. A když je zelený čtvrtek, tak něco zeleného k snědku 🙂 Peťa během chvilky nasbírala kopřivy a bršlici a vykouzlila výbornou svěže zelenou polívku. My ostatní jsme nakrájeli brambory, cibuli, slaninu a cukety, naostřili si špejle a vrhli se na přípravu špízů. Oheň zdatně hořel, takže ještě okořenit a šup s nimi do alobalu a do žhavých uhlíků. Po chvíli se nesla libá vůně a hladová bříška už doslova žadonila o oběd. Polévka i přes „podezřelou“ barvu moc chutnala a po špízech se brzy zaprášilo. Ještě trocha hraní na oblíbených místech a už jsme se opět museli rozloučit.

25. 4. V dubnu se čistí studánka

Tento den jsme se setkali se školáky, abychom společně zažili slavnost Čištění studánek a bylo nám prostě kouzelně. Průběh celého magického dne si můžete přečíst zde: