Letem, světem – květen na Sýkorce

Dnes jen krátce, přátelé… rozkvetlo toho teď nějak spoustu…

Květen se u nás na Sýkorce nesl v duchu Čtení. Tou asi největší událostí totiž byla Slavnost předávání čítanek, které dětem vlastnoručně psali a malovali jejich rodiče. Více o tomto slavnostním dni si můžete přečíst TADY. Čtení jsme procvičovali jednou i při obědě – byla písmenková polévka.

Další netradičností května bylo hned několik výletů a projektových dnů. Jednou do Zlína na výstavu v muzeu, úžasné divadelní představení Vinnetou od hostujícího divadla Polárka z Brna a tělocvičny v Aerobik-klubu, potom lesní den s Verčou, trávící soustava a zdravé stravování spojené s vařením a ochutnáváním s Ivkou, výlet na DFF do Zlína s Tinkou a společný indiánský den s předškoláky na Držkovou. Tam za námi přijel Dušan a sami jsme si vařili jídlo na kotlíku.

Důležitou skutečností je „staveniště v plném proudu“. Výuka mezi bagry byla v květnu celkem běžná, když prší, je z hlíny bláto, a tak jsme hodně času trávili v lese.

Naši pulci postupně vyrostli a proměnili se na malé žabky, které jsme vypustili na školkové zahradě.

V květnu jsme se procvičovali v poznávání hodin.

I v květnu stále procvičujeme sloupečky příkladů z matematického sídliště.

Na noc kostelů jsme připravili velký obraz na výstavu ke kapličce.

Na flétny procvičujeme píseň „Tam v horách“.

Vítej nám máji, jsme v tobě rádi, otvírá se brána a s ní celý kraj…

V ANGLIČTINĚ  jsme si povídali o trávícím systému člověka, vitaminech a minerálech, o nebeských tělesech a lesních zvířátkách – vše v základních slovíčkách a velmi oparně. Pokračujeme ve zpívání písničky It´s a beautiful day.

A jak se druží v odpoledních družinkách?

V pondělních družinkách jsme nejen tancovali. Jednu jsme celou věnovali retro hře “skákání gumy”, která děti moc chytla a rychle se pohroužily do “skákaček” a “nudliček”, jako když jsme byli malí my 🙂 Také jsme tancovali hodně venku, začali pomalounku trénovat na vystoupení na letní slavnosti a v neposlední řadě si hodně užili volného prostoru lesa nad školou s vlastní zábavou o indiánech a kovbojích.

Verča

Úterní družinky pokračují v duchu deskovek (v případě nepříznivého počasí) a zahradničení. Vznikl nám záhon hráškový, bramborový, kukuřičný, okurkový a i pár divizen a bazalka již přijali zahrádku za svůj nový domov… a líbí se jim tam 🙂 Jedno úterý jsme byli již po druhé v posilovně na Benešové Nábřeží – a děti to tam přímo milují. Udělali si opičí dráhu, posilovali s činkami, vše, co je k mání si patřičně vyzkoušeli, zkrátka využili vymezený čas na maximum.

Miriam

Dětské hry nemají mezí a život je pro děti hra. Ony tedy moc dobře vědí, jak se učit i bavit zároveň. Škola se nám tak nejednou proměnila ve středu odpoledne na knihovnu a děti si půjčovaly a kupovaly v rámci hry knížky, které si pak i samy četly. Středečních družin v důsledku svátků moc nebylo, ale i tak jsme si stihli konečně všichni došít naše kočičky i trochu zamalovat s blátem a zkusit si, jak se s ním dá “čarovat” za pomocí voskovek.

Verča

Ke květnu patří květiny na louce a ke květinám zase víly. Ty naše vznikly z duhové vlny a dětem slouží jako talismany. Jedno čtvrteční odpoledne jsme věnovali zase rytí – děti si pomalovaly papír duhovými barvami voskovek (a že to byla slušná prácička pro vytrvalé 🙂 ), pokryli černí tuše a pak zase barvy pomocí rytí odkrývali.

Ivča