Duben – apríl, koza žere papír, Velikonoce a v dubnu se čistí studánka

Dubnem nás na Sýkorce provázela matematika, střídavé jarní počasí, dvě oslavy narozenin a akvárium plné pulců…

Hned prvního dubna jsme podnikli výlet do Lukova na rybník Bezedník. Vymýšleli tam ve skupinkách příběhy o jeho názvu, pozorovali ropuší námluvy a užili si velkou houpačku na hrázi. Odnesli jsme si odtud několik žabích vajíček (asi skokaních) a až do května si užíváme pozorování vývoje těchto (slovensky) žubrienok. Krmíme je žloutkem a sledujeme jejich stále rostoucí pohyblivosti. A to není apríl…

Celý duben jsme se věnovali převážně matematice. Zopakovali si římské číslice a zjistili, že tenkrát nulu nepoužívali. Příběh o matematickém sídlišti dal dětem příležitost učit se odříkávat „paneláky“ – sčítací sloupečky. Naučili jsme se básničku s trojkovou násobkovou řadou. Počítali jsme indiány (prsty pod lavicí), kteří se denně vydávali na lov jelenů, knoflíky, stromy a spoustu dalších příkladů se všemi početními znaménky. Na konci měsíce jsme se také dostali k určování času na hodinách – děti si je samy vyrobily, někteří i s kukačkou.

Ráno nás provázela ve dvojicích naproti sobě odříkávaná (a plácaná) básnička KUJU-KUJU a zkoušeli jsme i kouzla a přebírání s provázkem.

Hlavně jsme si však užívali přicházejícího jara, mnohdy už se dalo svačit venku na sluníčku a některé dny jsme už dokonce vevnitř ani nezatopili.

Vylezení v korunách stromů trávíme čím dál tím více času.

I na flétny se nám už krásně hrálo v lese, trénujeme také rovnováhu a podbíhání lana. Pár dní však bylo i super-blátivých, zvláště na našem pozemku, kde už v plné míře začalo staveniště. A máme novou TOI-TOIku, juch. A hned vedle naší školy…

Kromě výletu na Bezedník jsme ještě zažili několik dalších akcí. 3. dubna Jarní slavnost v Jaroslavicích, dva projektové dny s Ivkou a Verčou, Velikonoční prázdniny a s předškolou spojené čištění studánky. Předem jsme vyrobili tabulku se sirkami vyskládaným nápisem „SIRKOVÁ STUDÁNKA“. Tento den jsme zároveň oslavili narozeniny Dorotky a Tomáška. Více o tomto čtvrtku se dočtete TADY.

Jaro začalo, les vnímatelně zhoustl, rozkvetlo spoustu kvítí i stromů a my se o tom všem učili, prožívali, hráli si a prostě byli spolu.

Další hezký měsíc za námi…

JirkaS.

Co v angličtině:

Do angličtiny se nám promítl svět matematiky a čísel. Také se učíme písničku “A beautiful day”…

I see the Sun
Shining in the window
Time to start a new day
Can´t you hear
The song bird singing?
I´m gonna sing out loud and say, that

It´s a beautiful day
For running in the Sun
A beautiful day
Has just began
A beautiful day
To do what I wanna do, ah ha ha

´Cause it´s a beautiful day
Just to be alive
A beautiful day
So glad we got
A beautiful day
and I like to share it with you.

Look aroud
There´s a world of beauty
From the mountains to the sea
And there´s a wonder
Around every corner
Awaiting there for you and me.

Jak se druží v družinkách?

Pondělní taneční družina v dubnu nám začala finišováním tanečků na Jarní slavnost, mám radost, že děti trénování tolik bavilo a snad i na slavnosti se jarní tanečky se zpěvem líbily. Dále jsme pokračovali v trénování těla a rytmiky, při různých hrách, básničkách i improvizacích jsme si nacítili jaro a dostali jeho svěží rytmy do těla. Nezapomněli jsme si ani na naše indiánské procvičování rytmu s “Ú voni voni sá” a už jsme v tom pěkně sehraní, stalo se to vlastně takovou naší úvodní rozcvičkou, kterou děti na začátku vyžadují 🙂

Verča

Úterní družinky se nesly v duchu lesního indiánského tábora, zahrádky a tvoření z vlny. V zahrádce probíhali zejména přípravné a kultivační práce, protože půda v části, kterou jsme se rozhodli využívat pro zahrádku nebyla nikdy předtím obdělávaná. Již máme nasazené jahody, divizny, 3 řádky brambor a jeden záhon hráškový. V plánu ještě máme osadit záhony květenou, rajčaty, okurkami, dýněmi a kukuřicí. Děti se nadchly pletením na prstech a zkusili jsme si vyrobit i vlněnou panenku a králíčka.

Miriam

Středeční družinky byly věnovány převážně šití. Děti si postupně vyrobily (a někteří ještě finišují tlapičky) látkového kocoura/kočičku, ti nejrychlejší už stihli i voňavé levandulové srdíčko, jiní se ve volném čase věnovali zažehlovaným korálkovým výrobkům. V poslední dubnové družince, kterou jsem s dětmi měla 17.4., jsme se vrhli na přírodní tvoření – vyrobili jsme si přírodní šedou “temperu” a namalovali a dozdobili jsme si smrkové klacíky krásně předpřipravené cestičkami kůrovců.

Verča

Dubnových družinek bylo díky Velikonočním prázdninám pomálu… Naším jarním tvořivým projektem se tak stalo vyrábění prstových maňásků – zajíčků z plsti.

Ivča