Peříčka sýkorce zůstala, listí opadalo…
Listopadem nás na Sýkorce provázela matematika. Prožívali jsme si ji hodně v rytmu a celým tělem. Někdy se dětem i hlavičky řádně zahřívaly. V listopadu jsme zažili hezkou Martinskou slavnost, na kterou děti pekly rohlíčky a vyráběly lampionky.
Matematika se dá učit všemi různými způsoby. K nám po dlouhé době opět zavítala opice Mathéma a čtyři skřítci – Nabyl (+), Zanechal (-), Rytmix (x) a Hotovka (:). Procvičovali jsme určování času, tentokrát i toho digitálního. Zjistili jsme, že máme na prstech 11 prstů i že se na jedné ruce dá (pomocí binární soustavy) napočítat do 31. Počítání jsme si hravě procvičovali při hraní karet (Ligretto). Znovu se objevilo matematické sídliště a tentokrát i řady Rytmixe a Hotovky až do 12-ti násobků. Velmi zajímavé byly matematické tanečky na desítkových a dvanáctkových destičkách. Zkoušeli jsme tiché počítání a na závěr se dostali k pyramidám a magickým čtvercům.
Listopadem nás také provázelo pletení, které si některé děti velice zamilovaly. Aby ne, náramně nás namotivovala „klubíčková babka“ Vlasta z Fryštáku.
Z tapetového lepidla, novin a nafukovacího balónku jsme si stihli vyrobit každý svou hlavu, ještě ji zbývá „dozdobit“.
Do SvatoMartinské nálady nás ladily Martinské písničky, jednu jsme zkoušeli i na flétničky. Krásně nám už po ránu zní zpívání kánonů.
V listopadu jsme oslavili Neinčiny narozeniny, gratulujeme…
Začátek listopadu byl vyhrazen pro tzv. tripartity setkání – tedy rodič-dítě-učitel. Některá proběhla přímo ve škole, některá u dětí doma. Je vhodné se společně s dítětem ohlédnout a popovídat si „o škole“.
Čtvrtky patřily také projektovým dnům – více v dalších článcích – Lesní expedice, Projektový den s časem, Co znamená svoboda
Listí opadalo, my zůstáváme a těšíme se na Adventní čas.
JirkaS.
Co se děje v angličtině?
Listopadové hodiny angličtiny se nesly v duchu pohádek (The Gruffalo a Červená karkulka). Děti se seznamovaly s frázemi, které zvířátka používala (Where are you going?) a zopakovali jsme si i představovací fráze z loňského roku (Hello, my name is.. And what is your name? Nice to meet you.) Pokračujeme též popisem obrázků se slovíčky, která z pohádek vyplývají. Je toho nového dost, takže do Vánoc si už žádné velké výzvy nedáváme. Jedna hodina týdně přeci jen rychle uteče. Budeme procvičovat se slovíčky, kterých máme teď tak akorát, než se je všechny správně naučíme – intonaci, výslovnost a význam, abychom nic nezanedbali.
Miriam
A jak se druží v družinkách?
Pondělní a některé čtvrteční družinky byly v listopadu plné “odpadového materiálu”. Na začátku si děti v lese nasbíraly spadlé klacky pro výrobu vlastních dřevěných loutek pána a paní Klacíkových. Ze zbytků látky je oblékly do kalhot nebo sukní, upravily účesy z vlny nebo hoblin a dotvořily zbývající doplňky.
Jedno odpoledne nám v družince přistála také krabice s odřezky z kartonu, koženky, lepenky a dalšího tiskařského odpadového materiálu. Dětem byl dán prostor pro kreativní volné tvoření, a tak vzniklo např. přáníčko s kytkami, jmenovka na dveře, záložka do knížky a dokonce i lízátka.
Ale dost tvoření. Chce to i pohyb. Konala se podzimní mini-olympiáda. Jako disciplíny jsme zvolili spíše lesní aktivity … jak daleko hodím kládou, jak dlouho vydržím stát na jedné noze na kůlu, udržím se alespoň 1 min. zavěšený na stromě???…. nicméně nejoblíbenější disciplína byla ochutnávka produktů z přírody (sušené houby, kopřivový čaj a bezinkový meeeed). Medajle se tentokrát rozdávaly za radost z pohybu, houževnatost, výdrž a vzájemnou podporu a povzbuzování. A to zvládli všichni na 1.
Na závěr měsíce se děti seznámily se základy rytectví a gravírování. Místo klasického rydla jsme zvolili stejkové kovové špejle, šlo přece jen o prvotní nácvik. Vyškrabávali jsme, děrovali a ryli do velmi tvrdého kartonu, každý u svého oblíbeného pařezu v lese na paloučku, občas nám i ještě zasvítilo sluníčko, a bylo nám krásně.
Renča
V úterních družinkách jsme si zkusili vyrobit vlastní lampion, nacvičovali na vystoupení a nebo si hráli v lese na vílí domečky.
Miriam
Ve středečních družinkách jsme dělali kde co, poradili jsme si s těstem, které školáci dopoledne pěkně navážili a uhnětli a na družinku už zbyla jen docela příjemná činnost – uválet trojúhelníky, naplnit mákem nebo ořechovou směsí a umotat rohlíček. U Tinky doma jsme si je pak upekli a samozřejmě ochutnali 🙂 V další středu se zase malovalo a lepilo a vznikly tak kočičky z rolek od toaletního papíru – milujeme recyklaci! Průběžně se také hodně trénovaly “tajné” tanečky, ale to je vše v režii děvčat, my pedagogové nemůžeme ani nahlížet 🙂 Také jsme chodili hodně ven a třeba si pouštěli i draka a při druhém pokusu nám i pěkně vysoko vzlétl. No a v poslední listopadové družině jsme se dali na jarmareční vyrábění a děvčata ušila funkční protimolí pytlíčky naplněné bylinkami, které nám lidem krásně voní, ale molům naštěstí ne.
Verča