Projekt Písmo

Tentokrát jsme se rozhodli na projektových dnech prozkoumat všemi smysly ještě více to, čím každý školák žije a čím se zabývá- totiž PÍSMEM. Jak psali lidé, když ještě žádné písmo nebylo? Každý si zkusil zapsat zprávu svým obrázkovým písmem a potom jsme je vzájemně luštili.


V pracovním listu jsme si prohlédli obrázky jeskynních maleb pravěkých lovců, egyptských hieroglyfů, přečetli si o uzlovém písmu a o indiánských totemech. Vyzkoušeli si, jaká písmena se učí číst a psát děti v Indii, Číně nebo Rusku.


A jak chutnají písmena? To jsme už poznali…jsou moc dobrá. Ale než jsme je snědli, tak jsme si je sami upekli. Udělali jsme kvásek- zjistili, že kvásek má rád tekutinu a teplo a sladko, zadělali těsto – poznali, co všechno v těstě nesmí chybět, nechali ho vykynout a už se pustili do modelování písmenek z těsta a jejich pečení.


V čase kynutí těsta jsme objevovali kouzlo psaní na prastarém psacím stroji. Jak tento přístroj vlastně funguje? Na všechno jsme přišli – velká, malá písmena, řádky, mezery mezi slovy, vykřičníky, otazníky… A jak se píše husím brkem? Jde to pomalu, ale výsledek je krásný, jen pozor na kaňky.


Venku před školou vyrostla živá písmena. Utvořili jsme je my sami z našich vlastních těl a napsali toto:


Všechna malá a velká tiskací písmena abecedy jsme nacházeli na lesní cestě, byla tam počáteční písmena našich jmen a příjmení, našeho oblíbeného jídla, přírodnin, které jsme v lese našli a přiřadili k písmenku. U písmenka S tak vznikla hromádka sněhu, který se nám z nebe v tu chvíli krásně tiše snášel.
Obrázková živá písmena máme na obrázcích pexesa, které jsme si zahráli. Písmenka “zvířátková a rostlinná” nám byla inspirací k namalování cedulky s naším křestním jménem. Cedulku jsme si připevnili nad věšáček a bude nám pomáhat v udržování pořádku v šatně.


Písmenka nám přináší mnoho poznání, tato změť čárek a obloučků nám dává možnost zapsat nebo přečíst zprávu, příběh, báseň.


Abeceda, to nic není, kdo by se jí děti bál?
Já vás vezmu do učení: Á, bé, cé, dé a tak dál.
Z písmenek se složí slovo, z vět se složí celý svět.
Ten, kdo umí abecedu, bude všemu rozumět.

Pečená písmenka ( recept podobný pečeným hadům na klacku), pro 20 osob potřebujeme:

2 kg hladké mouky

135 g droždí ( velké pekařské balení k dostání v pekařství)

celé máslo

200 g cukru (v případě sladké verze)

1 litr mléka