Únor na Sýkorce
Letošní únor nás obohatil i prostřednictvím epochy kreslení forem. Kopce sněhu postupně vystřídal led, a nakonec jsme si zažili i bláto. Začátek měsíce patřil výuce lyžování, ve druhém týdnu jsme přivítali návštěvy při dnech otevřených dveří, ve třetím týdnu se rozloučili s Mrs. Red a poslední týden si užili jarní prázdniny. Měsíc to byl sice zkrácený, i tak ovšem docela bohatý.
Po vydatném dešti jsme se sice pokoušeli o opravu našeho íglů, nakonec z něj ale stejně zbyly jen trosky. Na sjezdovce v Trnavě si však sněhu ještě užili tři naši spolužáci. My se jednou vydali čerstvým prašanem na vyhlídku a objevili tam úžasné sněhové bludiště mezi mladými stromečky. Napříště jsme pak na toto skvělé místo vzali i kamarády z předškoly. Sníh zpočátku ještě nabízel vyšlapávání „záhonků“, kde naše mladé zahradnice už začínaly „pěstovat jaro“. Postupně jsme se dostali i k obnově a úpravě týpí a závěr měsíce patřil vytváření hmyzích domečků. Pro první „jarní“ hmyzáčky vzniklo dokonce i „sportovní hřiště“.
Teplo krbu nás vevnitř vždycky zahřálo a vysušilo, zvlášť když pak Tom ještě vyčistil komín.
Ve vyučování jsme se celý měsíc věnovali kreslení forem. V prvním týdnu to bylo zaznamenávání zvuků a hudby, ve druhém týdnu jsme měli téma schody a třetí týden se nesl v duchu zrcadlení. Děti si tak zažili formy jako ekvalizér, umí nakreslit houslový klíč, zkoušeli jsme formy, jakými se zdobí píšťalky a nakreslili i vibrace bubnu. Různé příběhy nás přenesly do světa schodů a schodišť a pak jsme se dostali i k dvou-osé symetrii. Vzniklo spoustu úžasných obrázků, ne vždy však napoprvé. Někteří si prožili i velké sebepřekonávání… hezké bylo, jak si své počínání děti vždy na závěr dokázaly zreflektovat.
Únor nám také přinesl různá témata k zamyšlení. Bavili jsme se o tématu UFO, pravda, pocitech Fantomovy končetiny, příchodu jara. Jednou z pohádek byla ta o Dlouhém, širokém a bystrozrakém.
Tři návštěvy obohatily naši výuku a v posledním týdnu jsme se rozloučili s naší paní angličtinářkou, která odchází na mateřskou dovolenou…
Únorem nás provázely také flétny. Většina dětí už umí zahrát písničku Veď mne dál, cesto má a refrén dokážeme zazpívat i v anglické verzi.
Několikrát už jsme také zkoušeli lozit po stromech a opravdu, a dokonce na pokračování si děti užily výrobu hmyzích domečků. Vzniklo v podstatě celé hmyzí sídliště, které přivítalo své první jarní osadníky.
Před společným karnevalem s kamarády z předškoly na Zikmundově jsme si ještě stihli vyrobit vlastní štěrchátko z vysušené kůry pomeranče. Na Zikmundově jsme pak ještě vyráběli masky a byla to velká slavnost, pozváni byli také bubeníci z Radek a Lukáš z Rytmu pro život, kteří přivezli spoustu hudebních nástrojů a nás pak zapojili do divokého i klidného hraní a tancování.
Byť krátký, zato intenzivní… únore, děkujeme… příště i devět-a-dvacátého…
Díky, JirkaS.
ANGLIČTNA
Třetí zimní měsíc jsme v angličtině věnovali rozšiřování slovní zásoby na téma moje tělo, čtyři roční období a zima. Také jsme se nechali vtáhnout do anglického textu písně Veď mě dál cesto má – Take me home. Tuto písničku jsme si ztvárnili pastelkami na papír každý tak, jak si přestavuje svou cestu domů a místo, které má rád. Zlepšovali jsme se v počítání do dvaceti nahoru i dolů. A když nám slunko dovolilo být celé dopoledne venku, hráli jsme si na čtyři roční období a pantomimicky předváděli tematické činnosti. Také nás čekalo rozloučení, neboť odcházím na mateřskou s třetím dítkem. Pro radost jsme si vytvořili indiánské náramky a naposledy si zazpívali Bye bye everyone! Už teď se těším na shledání.
Mrs. Red
Jak se druží v družinách?
V pondělí jsme tancovali a ve středu začali šít z látky mazlíčka kocoura (kočičku), zatím máme hotovou jen hlavu 🙂
Verča
Úterní družinky se nesly v duchu společenských her – kvartet, pexes a Člověče nezlob se, prokládaných hádankami a luštěninami, hrou na sněhovou zahrádku a po oblevě i broděním v dočasném potůčku. Také jsme si povídali o panu Bedřichu Smetanovi, notách, koukali do mapy, jak řeka protéká krajinou a protančili se Vltavou k povídání o zázvoru, čili a pepermintu – jak to, že pálí – ochutnali zázvorovou buchtu a vyrobili si makovou panenku maminkám do květináče. Na podzim jsme nasadili do květináčků tulipány, které už vykukují ven a těšíme se na to, že se konečně dozvíme, kdo si jakou barvu tulipánu posadil.
Miriam
Pokud máte družinku zrovinka na svátek S. Valentýna, je program jasný – dárečky pro mamku, taťku, sourozence… Využili jsme i poslední zbytky sněhu, abychom si užili sněhové malování a ozdobili do barev tu přírodní bělobu…